2011. szeptember 28., szerda

Öreg alma nem vén alma...

    


   Nem szeretem a hétfőket, de ezzel sokan vagyunk így szerintem. A mostani hétfő reggel pedig valami miatt különösen kedvezetőtlen volt, így délután úgy döntöttem, hogy próbálom rendezni a a fejemben és a lelkemben a dolgokat, fogtam magam és valami olyan dologba kezdtem, amit eddig még soha nem csináltam, gondoltam, addig sem agyalok fölösleges dolgokon. Úgy voltam vele ennél  rosszabb nem jöhet mára, ha pedig nem sikerül a dolog, akkor maximum nevetek egy jót magamon a nap zárásaként és lehúzom a redőnyt. Pár hete  gyermekkorom kertjében birsalmát szedtem az öreg fáról. Egy jó ideig nézegettem a konyhában a régi kosárban, Apám telefonon naponta rákérdezett, hogy megcsináltam-e már. Én minden nap bizonygattam, hogy majd holnap, de bevallom őszintén féltem a kudarctól. Na tegnapelőtt aztán felülkerekedett bennem a rossz nap után a tettvágy, megfőztem életem első birsalma szörpjét, elkészítettem az első birslama sajtomat és lekváromat. 

  És hogy azért a tárgytól ne kanyarodjak el nagyon, a mandulás birsalma szörp nem másban kapott helyet, mint az öreg padláson egykoron porosodott régi kis "flaskákban". A lekvár is csinos kis üvegekbe került, a dióval és mandulával ízesített birsalma sajt pedig még érlelődik....az illata alapján jó lesz :). Na jó kostoló az volt a család számára, és a fényképezőgép és a multifunkcionális tálcám is kapott belőle. Persze, hogy ráborult a szörp, de természetesen erre is gondoltam a "megalkotása" idején, így le lett laminálva, szóval bírja a starpát és a nedvességet, nem úgy a fényképezőgép...:).

ui.: az aggódók megnyugtatására a vész elhárult, a "fotóaparát" megmenekült, hiszen azzal készültek a képek :D.













"Kívül ronda, belül finom..."



2011. szeptember 26., hétfő

a "Titkok Kertje"...




   Pár héttel ezelőtt régi, szívemnek kedves helyeken jártam. Egész nap boklásztam az öreg házban, a fészerben, a padláson. Még meleg volt, így egy kis fehér trikóban, rövid nadrágban és papucsban indultam "nagy utamra". Ahogy beléptem a romos házaba, ismét gyereknek éreztem magam, szinte rohantam a kis eldugodt padlásfeljáróhoz, a rejtett kis kamra titkos bejáratához. Az időm nagy részét a padláson töltöttem, a nap végére úgy néztem ki, mint egy vásott kölyök, még az arcom is tiszta kosz lett, a fehér trikom pedig inkább szürke. Kutattam a régi "kincsek" között, a porban és félhomályban egy rozsdás pajszerrel a kezemben, a sok régi apróság között, egy nagyon nagy meglepetés is várt rám...

Az én egykori kis világom elevendett meg újra, nem hiányzott az internet, a facebook, ami mostanában úgy kitölti időmet. Eszembe sem jutott megnézni az e-mail-eket, és az idő múlása sem tűnt fel aznap, mintha megállt volna körülöttem az idő... újra gyerek voltam, koszos, bátor, kíváncsi és felfedező...

A nap végén Apám csak mosolygott, talán ő is azt a kislányt látta maga előtt újra, akit nem is értett annyira annak idején...

Aznap este szokásomtól eltérően hamar elaludtam, a régi kis ágyamban, jót aludtam, olyan jót, amilyet talán már nagyon nagyon régen nem... 




Pista bácsi romos, ám számomra mégis nagyon kedves háza napjainkban.


Az elmúlás képei, a múlt emlékei.....









A "titkok kertje" - padlásfeljáró





A fát 25 éve én ültettem Édesapámmal Pista bácsi háza elé, szépen "felnőtt", ahogy én is.












A fészer ajtaja, mely sok titkot rejtett számomra gyerekként.

Én lennék :).



















































2011. szeptember 20., kedd

Egy régi újságtartó új élete...




   A valaha kopott, kis barna újságtartó új életre kelt. Talán Pista bácsi is örülne neki, ha látná, ha mást nem is tenne, jót mosolyogna, tudom...  Ezt tette akkor, is mikor pöttön lányként szaladtam hozzá a "Dörmögő Dömötörrel" a kezemben, vagy Édesanyám ágya mellől elcsent "Nők Lapjával" és az " Ez a divat évkönyvvel"...














2011. szeptember 17., szombat

Arany kapocs a Hungarian Provence blogon (bloggal:)...





A Hungarian Provence blog írójával, Madame Provence-szal egy ideje nagyon jó kapcsolatot ápolunk.
Krisztinának köszönhetően nemrég a Fibula Aurea a blogon debütált.



Íme:


Hamarosan a levendula nagyasszonya új dologgal áll elő, már nem kell sokat várni rá. Érdemes lesz követni itt is:

2011. szeptember 15., csütörtök

Régi padláson jártam, kincseket találtam...





fotó: google


    Hosszú idő után ismét azokon a helyeken jártam, ahol gyerekkorom legnagyobb részét töltöttem, és ahonnan minden elindult bennem. Az elmúlt hétvégén egykori gyerekszobámban ébredtem fel, különös érzés volt a régi játékaim, könyveim között és a "kis" ágyamban felébredni, ahol a falak sok jó és rossz élményekről beszélnek....  Minden emlék felébredt bennem, az én kis "mesevilágom" volt ott hirtelen. A könyveim ugyanúgy voltak a polcokon, ahogy 20 éve, a babáim is úgy néztek rám, mint 5 éves koromban... 16 évesen költöztem el onnan Édesanyámmal, de valahogy az a szoba mégis nagy hatással van rám, akárcsak Pista bácsi háza. Igen, ott is jártam, az érzés 
elmondhatatlanul jó volt....


A "titkok kertje"...



Jártam az ódon fészerben, ahová úgy léptem be, mint az a csodálkozó kisgyerek annak idején, Pista bácsi házában, a padlásán... Ismét különös dolgokra leltem  - a régiek mellett -  olyanokra is, amire nem is számítottam, azt hittem gyermekkoromban mindent felleltem, ám úgy tűnik a régi fészerek, padlások mindig rejtenek újabb és újabb titkokat, attól függően, hogy ki lép fel rá és mi van a lelkében...






A lepel hamarosan lehull...






2011. szeptember 5., hétfő

Fibula Aurea - korszakok...

Esszencia
   

Szeretem a régi, antik dolgokat, de mindemellett mindig is vonzott a modern design. Imádom a görög és a római művészet szinte minden részletét, a  szecesszió túlburjánzott virágmotívumait, a barokk néha már giccsbe hajló vonulatait, éppúgy, ahogy modern kori design bizonyos letisztult elemeit is. 




Múlt




Mindig is élt bennem a vágy, hogy ezt a sokrétűséget, hogy is ötvözhetném, anélkül, hogy hatalmas disszonancia szülessen belőle. 


Egyik ilyen használati tárgyam, pont így született meg, egy többfunkciós modern eszköz antik köntösbe bújtatva....

Design


Harmónia


Fibula Aurea: kapocs múlt és jelen között: 

2011. szeptember 4., vasárnap

Utazás az időben...







Hol is kezdődött az egész....

A régi ház sok kincset rejtett, a falak kopottak voltak és valami megfoghatatlan szag terjengett a pincében a melléképületben, ami - nem tudom megmagyarázni- mégis vonzó volt az orrom számára. Sokszor mentem be ezekre a helyekre, ilyenkor egy titokzatos mesevilágban éreztem magamat. Minden alkalommal valami különleges tárgyat fedeztem fel, régi üvegek, edények, pókhálós, rozoga, ám mégis gyönyörű antik bútorok. 
A házunk mellett volt egy nagyon romos épület, egy ideig féltem felfedezni, egy idős úr lakott benne, meglehetősen zord körülmények között. Ám gyermeki öntudatom és kíváncsiságom felülkerekedett bennem és felfedező útra indultam. A ház, amiben élt valaha gyönyörű lehetett, mikor én megismertem  már mindketten, az öreg úr és a ház is elvesztette régi önmagát és pompáját.
Pista bácsival, a romos ház urával, hamarosan sok időt töltöttünk együtt, régi történeteket mesélt, ilyenkor megelevendtek az elöregdett, ódon falak, a ház és az udvar újra nyüzsgő régi mivoltában pompázott. 
Barátok lettünk, sokszor ültünk ki a romos mohával borított fedetlen teraszra, és bámultuk a napsütésben, én a kicsi kutyás ernyőm, Ő pedig egy régi szakadt ernyője alól, az elsuhanó vonatokat. Igen, a ház mellett nem messze egy vasútvonal húzódótt, amit hatalmas tégla kőkerítés választott el tőlünk. 
Ha most valaki azt kérdezné, hogy is kapcsolódik ide Pista bácsi??
A kincseim, amiket gyűjtöttem, és amik szép lassan újra életre kelnek, nagyon is kapcsolódnak az én kedves öreg Barátomhoz....

2011. szeptember 1., csütörtök

Flóra, az első kapocs...






   16 évesen szerettem bele egy pompei-i falfestménybe, mely Flórát, a tavasz istennőjét ábrázolta.  Valami megfoghatatlan kecsesség és szépség áradt belőle felém, a kép azóta is a szobám falát ékesíti.
Alakja annyira meghatározó vált számomra, hogy ezután Castiglione László "Pompej, Herculaneum" című könyve mindig ott volt velem, az egyetemi éveim alatt az albérletekben, ahogy most is ott van az éjjeliszekrényemen.
Magam sem tudom megmondani, hogy mi lehetett ennek az oka, de nyugalommal töltött el, ha erre az antik falfestményre tekintettem.


   Azóta sok év telt, az egyetemi éveknek vége lett, Flóra alakja viszont örök maradt számomra. Szép lassan így született meg bennem a gondolat, hogy modern, ám mégis alakját felhasználva és azt a kort idézve mindennapi használati eszközökön jelenjen meg.


Így született meg a Fibula Aurea első kincse: Divitiae Florae (Flóra kincsei)